Go to content Go to navigation Go to search

Punča je možno jediný portugalský podengo žijúci na územi Slovenskej republiky. Aj napriek tomu, že Punča nemá preukaz pôvodu a jej rodokmeň je neznámy, jej príslušenstvo ku vzácnej rase je nepochybné.

Punča - portugalský podengo

História podengov na Slovensku

Punča k nám priletela zo Španielska, mesta Jaén na jar roku 2007. Tam sa k nám pridala na prechádzke v parku a zvolila si nás za svoju novú rodinu. Predpokladaný dátum narodenia je jún 2006. Od momentu kedy sa ocitla na Slovensku zrejme ani netušila, že sa nachádza v chudobnejšej casti Európskej únie. Bolo o ňu kompletne postarané ako to len jej noví a nie veľmi skúsení majitelia vedeli. A veru, naučili sa. Teraz už je Punča aj celkom vychovaná, dôstojná podengo slečna, dogtrekkerka a “staršia sestra” všetkých psov, ktorí sa u nás zdržiavajú na kratšie či dlhšie.

Punča - portugalský podengo

Mimochodom, ak máte portugalského podenga, chlapca a chceli by ste nám pomôct písat históriu tohto krásneho plemena, ozvite sa.

Dogtrekking

V roku 2009 sa po nespočetných bezcieľnych prechádzkach lesmi a lúkami Punčin hlavný pán rozhodol, že spolu vyskúšajú dogtrekking. A veru, úspech to bol obrovský. 25 kilometrov v podaní košického májového MINI dogtrekkingu za 4 hodiny aj koľkosi minút bol úžasný zážitok pre pána, štvornohú fúzatú slečnu aj spoluchodca Viktora. A po pár dňoch už bola Punča prihlásená na ďalší dogtrekking. Z toho nakoniec vypálil celkom mokrý ale o to zážitovkejší MID v okolí Brezna. MINI a MID sme už teda mali absolvovaný a na rade bol LONG – tretí košický Havinošlap. Tento nakoniec v mokrosti aj počte získaných zážitkov prekonal všetky doterajšie treky. Na Slovensku nie je dogtrekking až tak rozšírený, tak asi nie je veľmi dôležité spomínať umiestnenie (5. na MINI v máji 2009 pri Košiciach, 4. na MID v júni 2009 v Brezne, 2. na LONG v júli 2009 pri Košiciach) ale asi ajtak viacej tešia kilometre (25+35+95), známosti a zážitky.

Punča - portugalský podengo

Najbližší dogtrekking, na ktorý sa chystáme bude na jar 2010 pri poľských hraniciach. Medzitým možno nejaký zimný košický.

Okrem dogtrekkov Punča už pochodila veľké okolie Košíc, časti Nízkych Tatier (na Chopku sa jej celkom páčilo), Západných Tatier a Oravy a iné kraje Slovenska (nerátajúc to, čo sa nachodila v Španielsku kým nás našla).

Punča - portugalský podengo

Iné radosti psieho života

  • Cvičenie a poslúchanie Punču občas celkom baví a aby sme to všetko utvrdili, začíname chodiť na cvičák
  • Kamaráti, s ktorými sa môže hrať a túlať a rozprávať psou rečou – či už tí vlastní alebo sídliskoví, dvojnohí aj štvornohí. Napríklad Artuš, Piknik, Sofia, Gershwin
  • Hryzenie obojkov, trhanie diek, vankúšov a uterákov, kostičky z byvolej kože, vtáčiky v parku, srnky a bažanty pri Košiciach (s diviakmi sa nekamaráti), krmivo Trainer, veterina a naša veterinárka na Ćapajevovej a hlavne spanie a dobíjanie energie na ďalšie radovánky, prípadne na ďalšie spanie.

Punča - portugalský podengo

Punča - portugalský podengo